Kancelaria specjalizuje się w szeroko pojętym prawie migracyjnym oraz w sprawach dotyczących prawnych aspektów zatrudniania pracowników oraz zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz pomocy?

Niebieska Karta UE: projekt nowelizacji przepisów

Sawicki i Wspólnicy Kancelaria Adwokacka05 sierpnia 2024Komentarze (0)

Od 9 lutego 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji jest dostępny do zapoznania się projekt zmian ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw.

Projekt ten ma wdrażać unijną dyrektywę 2021/1883, wobec czego przewiduje wprowadzenie szeregu zmian w obowiązujących przepisach regulujących zasady pobytu i wykonywania pracy przez cudzoziemców w Polsce.

Wśród kwestii zmodyfikowanych znalazły się m.in. regulacje dotyczące praw i obowiązków posiadaczy Niebieskiej Karty UE (Blue Card).

Niebieska karta UE

Niebieska Karta UE – podstawowe informacje

Niebieska Karta jest zezwoleniem na pobyt i pracę, przewidzianym dla cudzoziemców, którzy w Polsce lub innym państwie członkowskim UE wykonują pracę w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.

Cudzoziemiec ubiegający się o tego typu zezwolenie powinien spełniać określone wymogi ustawowe, w tym posiadanie odpowiedniego wykształcenia wyższego lub doświadczenia zawodowego, zawarcie z podmiotem powierzającym pracę umowy z określonym terminem ważności, pobieranie wynagrodzenia w należytej wysokości.

Niebieska karta UE – nadchodzące zmiany

Definicje ustawowe

Projekt wprowadza do ustawy pojęcie „mobilność długoterminowa posiadacza Niebieskiej Karty UE” oraz pojęcie „mobilność krótkoterminowa posiadacza Niebieskiej Karty UE”.

Otóż zgodnie z nową definicją ta pierwsza oznacza uprawnienie posiadacza dokumentu pobytowego z adnotacją „Niebieska Karta UE” do wjazdu i pobytu na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej w okresie przekraczającym 90 dni. Mobilnością krótkoterminową posiadacza dokumentu pobytowego z adnotacją „Niebieska Karta UE” albo „Były posiadacz Niebieskiej Karty UE” jest natomiast uprawnienie tego posiadacza do wjazdu i pobytu na terytorium Unii w celu wykonywania działalności zawodowej przez okres nieprzekraczający 90 dni w dowolnym okresie liczącym 180 dni.

Zmianie ulega również definicja wyższych kwalifikacji zawodowych.

W myśl projektu będzie ona obejmowała kwalifikacje uzyskane w wyniku ukończenia studiów wyższych oraz kwalifikacje uzyskane w wyniku doświadczenia zawodowego.

Bazując na załączniku I do dyrektywy 2021/1883, w drodze rozporządzenia zostanie określony wykaz zawodów, których wykonywanie będzie oznaczało zdobycie przez cudzoziemca przedmiotowych kwalifikacji.

Projektowana nowelizacja skraca okres doświadczenia zawodowego do 3 lat, jednocześnie wskazując, że musi ono zostać uzyskane nie później niż na 7 lat przed złożeniem wniosku.

Omawianą zmianą projekt obejmie wyłącznie zawody wymienione w załączniku do dyrektywy, natomiast wykonywanie pracy w zawodach nieobjętych jego treścią będzie podlegało dotychczasowej zasadzie pięcioletniego okresu doświadczenia.

Aplikowanie o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji

Aktualnie obowiązujące regulacje dotyczące treści obowiązkowego załącznika nr 2 do wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy, którego celem jest wykonywanie pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, zgodnie z projektem zostanie rozszerzona o następujące punkty:

  • podstawowe informacje dotyczące danych osobowych cudzoziemca,
  • informacje o posiadanych przez cudzoziemca kwalifikacjach zawodowych niezbędnych do wykonywania pracy zarówno w przypadku zawodów regulowanych, jak i nieregulowanych,
  • informacje o zamieszkiwaniu przez cudzoziemca w innym państwie członkowskim UE przez okres co najmniej 12 miesięcy na podstawie wydanego przez to państwo dokumentu pobytowego z adnotacją „Niebieska Karta UE”, oraz o zamieszkiwaniu przez okres co najmniej 6 miesięcy na podstawie wydanego przez to państwo dokumentu pobytowego, o którym mowa w art. 1 ust. 2 lit. a rozporządzenia nr 1030/2002, z adnotacją „Niebieska Karta UE” w związku z korzystaniem z mobilności długoterminowej posiadacza Niebieskiej Karty UE.

W przypadku warunków udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, które mają być spełnione łącznie, projekt zmienia czas trwania umowy z pracodawcą zawartej przez cudzoziemca ubiegającego się o tego typu zezwolenie.

W myśl projektowanych zmian ten okres wynosi 6 miesięcy.

zezwolenie na prace dla cudzoziemca

Projekt wprowadza również odrębny przepis regulujący zasady udzielania zezwolenia na pobyt czasowy w celu mobilności długoterminowej posiadacza Niebieskiej Karty.

Do nich należą m.in. pobieranie rocznego wynagrodzenia brutto nie niższego niż równowartość 150% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia  na pobyt czasowy w celu mobilności długoterminowej posiadacza Niebieskiej Karty ogłaszanego przez Urząd Statystyczny, posiadanie ubezpieczenie zdrowotnego i inne.

Do przesłanek odmowy udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji projekt dodaje również pobyt cudzoziemca ubiegającego się o tego typu zezwolenie na podstawie zgody na pobyt tolerowany lub zgody na pobyt ze względów humanitarnych albo w związku z udzieleniem mu azylu, lub ochrony czasowej w Polsce.

Termin wydania decyzji w sprawie ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji

Wdrożone mają zostać także szczególne procedury w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w celu mobilności długoterminowej posiadacza Blue Card oraz w celu połączenia się z posiadaczem Blue Card członków jego rodziny.

Projekt zmian zakłada 30-dniowy termin wydania decyzji w tych sprawach.

Skrócony zatem został termin czynności ustalających, czy wjazd lub pobyt cudzoziemca w Polsce może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego państwa.

Prawa posiadacza Niebieskiej Karty

  • Możliwość uzyskania zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego dla posiadaczy Niebieskiej Karty

Dla cudzoziemców, którzy wykonują pracę w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji oraz planują osiedlenie się w Polsce, zmiany ustawy mają na celu wprowadzenie korzystniejszych warunków uzyskania zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE.

Zgodnie z treścią projektu do 5-letniego okresu pobytu posiadacza Niebieskiej Karty UE uprawniającego do ubiegania się o status rezydenta długoterminowego UE będzie zaliczany pobyt posiadacza Blue Card w innym państwie członkowskim UE w ramach mobilności krótkoterminowej oraz mobilności długoterminowej.

  • Uprawnienie do prowadzenia działalności gospodarczej przez posiadaczy Niebieskiej Karty na takich samych zasadach jak obywatele polscy

Projekt zmian proponuje posiadaczom Niebieskiej Karty UE uprawnienia do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej na takich samych zasadach jak obywatele polscy, z tym że działalność ta musi mieć charakter uzupełniający względem głównej działalności prowadzonej przez daną osobę na podstawie Niebieskiej Karty UE, tj. wykonywanie pracę w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce przez posiadaczy Blue Card będzie możliwe na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Obowiązki informacyjne

Projektowane przepisy w przypadku posiadaczy Niebieskiej Karty UE nie tylko przyznają nowe uprawnienia, lecz także nakładają na tych cudzoziemców nowe obowiązki.

Zgodnie z projektowaną treścią ustawy należy powiadomić w terminie 15 dni m.in. o:

  • zmianie pracodawcy,
  • zaprzestaniu spełniania wymogów udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.

Obowiazki podatkowe pracodawcy zwiazane z zatrudnieniem cudzoziemca

Niebieska Karta UE – podsumowanie zmian

Modyfikacja okresów pobytu oraz nieobecności w ramach mobilności posiadacza Niebieskiej Karty UE pozwala im przemieszczać się na preferencyjnych zasadach po całym terytorium UE, a zmiana procedury aplikowania o pobyt rezydenta długoterminowego UE w przypadku tej kategorii cudzoziemców ułatwi im osiedlenie się.

Skrócenie terminu wydania decyzji na pobyt czasowy również w przypadku rodzin posiadaczy Blue Card przyspieszy połączenie się. Atrakcyjność dokumentu pobytowego, jakim jest Niebieska Karta UE, zostanie również zwiększona poprzez możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemca-posiadacza.

Należy natomiast pamiętać, że uprawnienia idą w parze z zobowiązaniami.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości związanych z tematyką migracyjną zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.

Zespół doświadczonych prawników udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania, oferując profesjonalną pomoc prawną.

Korzystając z usług Kancelarii, mogą Państwo liczyć na profesjonalizm, rzetelność i zaangażowanie na każdym etapie współpracy.

          Przygotowały:

          Anna Myszko
          asystentka imigracyjna

          Liudmyla Bartkiv
          starszy doradca imigracyjny

***

Praktyki absolwenckie — o czym powinien wiedzieć każdy pracodawca

Praktyka absolwencka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy.

Na praktyki absolwenckie mogą zostać przyjęte osoby, które:

  • ukończyły co najmniej gimnazjum lub 8-letnią szkołę podstawową (lub świadectwo ukończenia szkoły za granicą uznane za równorzędne)
  • w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyły 30. roku życia [Czytaj dalej…]

Jeżeli szukasz pomocy prawnej, serdecznie zapraszamy Cię do kontaktu.

tel. +48 22 400 33 44e-mail: kancelaria@sawickiwspolnicy.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: