Zagraniczny pracownik planuje wyjazd, ale nadal czeka na kartę pobytu?
Wiem, ile wątpliwości na temat każdego wyjazdu ma cudzoziemiec po złożeniu swojego wniosku pobytowego: „Dostałem stempel w paszporcie – czy to oznacza, że już nie mogę wyjechać z Polski? Może pozwala się wyjeżdżać tylko w celach służbowych? Nie mogę odwiedzić rodziny na żadne święta przez to, że nie mam jeszcze karty pobytu?”
Ze względu na te pytania i zwątpienia cudzoziemcy czasami odkładają moment złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt w obawie przed ograniczeniami w podróżach po otrzymaniu stampili – tzw. czerwonej pieczątki wojewody do paszportu.
Obalenie mitów!
Stempel, który w paszporcie cudzoziemca zamieszcza urzędnik podczas wizyty w urzędzie wojewódzkim, jedynie potwierdza złożenie wniosku o udzielnie zezwolenia na pobyt czasowy, stały lub rezydenta długoterminowego UE w ustawowym terminie, czyli w trakcie legalnego pobytu cudzoziemca w Polsce. Poza rodzajem wniosku wskazuje on konkretną datę złożenia wniosku oraz urząd, gdzie ten wniosek został złożony.
Zamieszczenie tego stempla to standardowa czynność urzędowa. Dla pracodawcy stanowi oficjalne potwierdzenie, że cudzoziemiec ubiega się o zezwolenie na pobyt w Polsce i jego postępowanie administracyjne zostało prawidłowo wszczęte. W wielu sytuacjach stempel ułatwia weryfikację statusu pobytowego cudzoziemca, np. w trakcie rekrutacji.
Oczywiście, w niektórych przypadkach mogą być wymagane dodatkowe potwierdzenia legalnego pobytu, zwłaszcza jeżeli stempel został zamieszczony w innym województwie niż miejsce zamieszkania cudzoziemca lub od daty wskazanej na stemplu minęło wiele miesięcy.
Czy stempel blokuje możliwość wyjazdu z Polski?
Nie.
Czy stempel uprawnia do przekroczenia granic?
Również nie.
Cudzoziemiec po złożeniu wniosku pobytowego bez braków formalnych lub uzupełnieniu tych braków i uzyskaniu stempla w paszporcie na każdym dalszym etapie toczącego się postępowania pobytowego może wyjechać z Polski do swojego kraju pochodzenia.
Wyjazd cudzoziemca w okresie po wysłaniu wniosku pobytowego do urzędu pocztą lub złożeniu go na biurze podawczym w urzędzie i przed uzupełnieniem braków formalnych jest dopuszczalny.
Jednak w tej sytuacji istnieje ryzyko, że podczas nieobecności cudzoziemiec otrzyma wezwanie do uzupełnienia braków formalnych, takich jak: osobiste stawiennictwo w urzędzie w celu złożenia odcisków palców, okazanie paszportu czy spełnienie innych wymogów formalnych.
Termin na uzupełnienie braków to często tylko 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Nieuzupełnienie wszystkich braków formalnych w wyznaczonym terminie skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpoznania.
To powoduje konieczność złożenia nowego wniosku, jeżeli cudzoziemiec jest nadal zainteresowany w uzyskaniu zezwolenia na pobyt i karty pobytu.
Ponadto, do momentu uzupełnienia braków formalnych postępowanie administracyjne cudzoziemca nie jest uznawane za wszczęte.
W takiej sytuacji cudzoziemiec może napotkać trudności przy przekraczaniu granicy RP w kierunku wyjazdowym, jeśli nie ma ważnego tytułu pobytowego. W najgorszym przypadku może to prowadzić do stwierdzenia nielegalnego pobytu, wydania decyzji o zobowiązaniu do powrotu oraz zakazu ponownego wjazdu.
Dlatego kluczowe jest, aby uzupełnić braki formalne w odpowiednim terminie i uzyskać stempel w paszporcie, który potwierdzi złożenie kompletnego wniosku.
Stempel w paszporcie cudzoziemca
Wyjazd cudzoziemca poza Polskę nie wstrzymuje automatycznie rozpoznania jego sprawy pobytowej – standardowo postępowanie nadal się toczy.
Stempel potwierdza możliwość legalnego pobytu cudzoziemca w Polsce w okresie trwania postępowania, aż do wydania decyzji ostatecznej, nawet jeżeli postępowanie się toczy latami.
Stempel sam w sobie nie ma konkretnego terminu ważności.
Jeśli cudzoziemiec otrzyma decyzję o odmowie udzielenia zezwolenia na pobyt, a następnie złoży odwołanie w ustawowym terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji odmownej, stempel w paszporcie nadal zachowuje swoją ważność i pełni swoją funkcję przez cały czas trwania postępowania odwoławczego.
To samo dotyczy sytuacji, kiedy po rozpoznaniu odwołania Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców wyda cudzoziemcowi decyzję o przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania przez wojewodę.
Ostateczna decyzja w sprawie udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy / stały / rezydenta długoterminowego UE – to ta, od której nie przysługuje odwołanie (decyzja Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców utrzymująca w mocy decyzję wojewody o odmowie udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia), lub decyzja wojewody po upływie 14-dniowego terminu do wniesienia odwołania.
W przypadku wątpliwości co do statusu sprawy cudzoziemiec ma prawo wystąpić do wojewody lub Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z wnioskiem o wydanie zaświadczenie o toczącym się postępowaniu, chociaż w praktyce uzyskanie takiego zaświadczenie może długo potrwać.
Sam stempel nie uprawnia do wjazdu ani pobytu na terytorium innych państw UE, ani strefy Schengen poza Polską.
Cudzoziemiec z takim stemplem w paszporcie może podróżować w tym obszarze jedynie wtedy, gdy posiada ważną wizę, kartę pobytu (dotyczy też elektronicznej wersji dla obywateli Ukrainy w aplikacji Diia.pl – więcej szczegółów we wpisie) lub korzysta z ruchu bezwizowego.
W przypadku oddelegowania lub podróży służbowych do innego kraju strefy Schengen, oprócz ważnego tytułu pobytowego, należy sprawdzić, czy cudzoziemiec ma prawo wykonywać określone czynności zawodowe na terytorium tego państwa.
Przy planowaniu wyjazdu z Polski do kraju pochodzenia cudzoziemiec powinien upewnić się, że tranzyt przez inne państwa jest możliwy, szczególnie jeśli nie ma bezpośredniego połączenia lub kraj docelowy nie graniczy bezpośrednio z Polską.
Stempel nie uprawnia do ponownego wjazdu do Polski po wyjeździe.
Aby wrócić, cudzoziemiec musi posiadać ważną wizę, kartę pobytu lub prawo do ruchu bezwizowego. Jeżeli wiza cudzoziemca wygasła w trakcie oczekiwania na kartę pobytu i cudzoziemiec wyjechał z kraju bez karty pobytu, to dla ponownego wjazdu koniecznym będzie uzyskanie nowej odpowiedniej wizy.
Zwracam uwagę także na to, że oryginał decyzji o udzieleniu cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt również nie uprawni do wjazdu. Dla skutecznego przekroczenia granicy w związku z posiadanym zezwoleniem na pobyt potrzebna kombinacja ważna karta pobytu + ważny paszport.
Jednak decyzja o udzieleniu cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt może stanowić podstawę do uzyskania wizy, która pozwoli na wjazd do Polski i odbiór karty pobytu w urzędzie wojewódzkim.
Jak przygotować się do wyjazdu?
Przed wyjazdem pracownik powinien upewnić się, że jego wiza lub inne dokumenty uprawniające do wjazdu i pobytu są ważne i będą ważne na moment planowanego powrotu, lub posiada on komplet dokumentów do złożenia nowego wniosku wizowego dla powrotu do Polski.
Ważne jest śledzenie korespondencji z urzędu – czy nie wpłynęło żadne wezwanie ani decyzja odmowna, co wymagałoby reakcji i podjęcia odpowiednich czynności przez cudzoziemca. W przypadku wątpliwości warto z wyprzedzeniem skontaktować się z urzędem, aby potwierdzić status sprawy oraz sprawdzić informację na temat ostatniej wysłanej korespondencji, np. za pośrednictwem infolinii lub formularza kontaktowego.
Zaleca się ustanowienie pełnomocnika, który podczas nieobecności cudzoziemca będzie uprawniony do odbioru pism w urzędzie lub na poczcie w jego imieniu.
Warto sprawdzić aktualne informacje dotyczące procedur kontroli granicznych zarówno w Polsce, jak i w kraju docelowym, np. na oficjalnych stronach urzędowych.
Podsumowując, stempel nie wpływa negatywnie na posiadane przez cudzoziemca tytuły pobytowe. Osoba z ważną wizą, która jeszcze nie odebrała karty pobytu, może spokojnie podróżować, pamiętając o zasadach dotyczących powrotu.
Obchodzenie Wigilii, Księżycowego Nowego Roku, urodzin dzieci czy rocznicy małżeństwa – cudzoziemiec nie musi z tego rezygnować i spędzać wszystkie święta poza swoim domem.
Kluczowe jest jednak pilnowanie terminów i odpowiednie planowanie. W tym możesz zaufać naszej kancelarii.
Przygotowała:
Liudmyla Bartkiv
starsza doradczyni imigracyjna
***
Nielegalne zatrudnienie cudzoziemców – dlaczego warto przeprowadzać audyty wewnętrzne?
Nielegalne zatrudnienie cudzoziemców – w Polsce rośnie liczba kontroli związanych z legalnością zatrudnienia cudzoziemców.
Choć większość firm zatrudnia cudzoziemców w sposób legalny, przepisy regulujące ten proces są skomplikowane i zmieniają się dynamicznie. To sprawia, że pracodawcy, którzy nie są na bieżąco ze zmianami, mogą nieświadomie naruszać prawo [Czytaj dalej…]