Kancelaria specjalizuje się w szeroko pojętym prawie migracyjnym oraz w sprawach dotyczących prawnych aspektów zatrudniania pracowników oraz zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz pomocy?

Projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw

Sawicki i Wspólnicy Kancelaria Adwokacka09 grudnia 20216 komentarzy

Projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (możesz zobaczyć tutaj: https://www.sejm.gov.pl/) (dalej jako: “Ustawa”) przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu w dniu 18 listopada 2021 r.

Głównym celem nowelizacji przepisów jest przyspieszenie procesu rozpoznawania wniosków i wydawania decyzji w sprawach o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy i pracę. Wobec tego najwięcej zmian dotyczy postępowań pobytowych.

Najważniejsze dla pracodawców zmiany opisujemy w niniejszym artykule.

Zmiana pracodawcy po uzyskaniu zezwolenia na pobyt czasowy i pracę

Omawiana zmiana umożliwi cudzoziemcowi, który posiada zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy na rzecz jednego podmiotu, a zamierza zmienić pracodawcę, wystąpienie o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.

Nowy pracodawca w tym przypadku będzie musiał potwierdzić zamiar zatrudnienia danej osoby, składając odpowiednie dokumenty do urzędu wojewódzkiego. 

Jest to istotna zmiana, ponieważ legalny pobyt obcokrajowca w Polsce już nie będzie tak ściśle związany z wykonywaniem pracy na rzecz pracodawcy wskazanego w decyzji o udzieleniu mu zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Cudzoziemiec po utracie pracy nie będzie musiał występować z nowym wnioskiem o uzyskanie karty pobytu czasowego w celu wykonywania pracy na rzecz innego podmiotu.

W dowolnym momencie, w trakcie ważności tego zezwolenia, będzie mógł złożyć wniosek o zmianę do właściwego urzędu wojewódzkiego. Jednak konieczne jest spełnienie pewnych formalności.

Cudzoziemiec powinien m.in.:

  1. o zawiadomić wojewodę o utracie poprzedniej pracy w terminie 15 dni roboczych od dnia utraty poprzedniej pracy;
  2. o załączyć do wniosku o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę prawidłowo wypełniony i podpisany przez nowego pracodawcę załącznik nr 1 do wniosku, przy czym wysokość miesięcznego wynagrodzenia cudzoziemca wskazana w załączniku nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę niezależnie od rodzaju umowy i wymiaru czasu pracy;
  3. o załączyć do wniosku właściwą informację starosty.

Prezydentowi i Marszałkowi Senatu

Brak konieczności zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę

Ustawodawca poszerzył katalog przypadków, w których uzyskanie nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę oraz zmiana tego zezwolenia nie będą wymagane.

Oznacza to, że:

  1. jeśli nastąpi zmiana nazwy stanowiska cudzoziemca przy jednoczesnym zachowaniu jego zakresu obowiązków lub
  2. zostanie zwiększony wymiaru czasu pracy cudzoziemca lub ilość godzin wykonywania zleceń przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu wynagrodzenia,

to załatwianie jakichkolwiek formalności nie będzie już potrzebne.

Zmiany przepisów dotyczące wysokości wynagrodzenia w postępowaniu o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę

Zmiana ustawy o cudzoziemcach wskazuje, że wysokość miesięcznego wynagrodzenia cudzoziemca ubiegającego się o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę niezależnie od rodzaju umowy i wymiaru czasu pracy.

Jeżeli cudzoziemiec ubiega się o kartę pobytu w związku z pracą na rzecz kilku pracodawców, to wtedy urząd wojewódzki będzie brał pod uwagę jego łączne wynagrodzenie ze wszystkich miejsc pracy.

jak zatrudnic studenta z zagranicy

Kontrole po uzyskaniu zezwolenia na pobyt czasowy dla spraw wszczętych przed 1 stycznia 2021 roku

Nowelizacja przewiduje dodatkowe obowiązki dla cudzoziemców, których postępowania o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę zostały wszczęte przed 1 stycznia 2021 roku i nie zostały zakończone decyzją ostateczną przed wejściem w życie zmian:

  1. W terminie 60 dni od dnia doręczenia decyzji o udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy cudzoziemiec dla rozpoczęcia lub kontynuacji pracy będzie musiał spełnić dodatkowe obowiązki, w szczególności złożyć do urzędu wojewódzkiego nowy dokument od pracodawcy – oświadczenie dotyczące powierzenia cudzoziemcowi pracy. Inaczej zezwolenie zostanie uchylone, a obcokrajowiec nie będzie mógł odebrać karty pobytu.
  2. Wojewoda lub Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców (w zależności od tego jaki organ udzielił zezwolenia) będą mogli wezwać cudzoziemca do kontroli w przedmiocie wykonywania pracy na rzecz właściwego pracodawcy i odprowadzania składek na ubezpieczenie. Jeżeli cudzoziemiec dwukrotnie nie stawi się do urzędu bez uzasadnionej przyczyny na przeprowadzenie kontroli lub nie okaże wymaganych przez urząd dokumentów, to jego zezwolenie na pobyt czasowy zostanie cofnięte.

Ponadto, maksymalny okres, na które będą udzielane zezwolenia na pobyt w tym przypadku to 2 lata od dnia wydania decyzji.

Niebieska Karta UE/ Blue Card

Podkreślamy, że wszystkie wyżej wymienione zmiany nie dotyczą zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (Niebieska Karta UE / Blue Card).

Ważną zmianą dotyczących postępowań o uzyskanie Blue Card jest wyłącznie to, że wynagrodzenie brutto w umowie ma być nie niższe niż 150% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, a nie poprzedzającym zawarcie umowy, jak jest obecnie.

Zezwolenia na pracę

Ustawa przewiduje, że uzyskanie nowego zezwolenia na pracę nie będzie wymagane:

  1. jeżeli nastąpi zmiana nazwy stanowiska cudzoziemca przy jednoczesnym zachowaniu jego zakresu obowiązków;
  2. jeżeli zostanie zwiększony wymiaru czasu pracy cudzoziemca lub ilość godzin wykonywania zleceń przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu wynagrodzenia;
  3. jeżeli warunki pracy cudzoziemca ulegną zmianie na zasadach dot. porozumienia o zawieszeniu stosowania zakładowych przepisów prawa pracy lub porozumienia o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia określonych w Kodeksie pracy bądź odpowiednich przepisów Tarczy Antykryzysowej o zmianie warunków pracy.

zezwolenie na prace dla cudzoziemca

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy

Po wejściu w życie nowych przepisów duże zmiany czekają pracodawców zatrudniających obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji, Armenii, Mołdawii i Gruzji.

Oto najważniejsze z nich:

  1. Maksymalny okres zatrudnienia na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wydłuży się do 24 miesięcy.
  2. Wysokość wynagrodzenia cudzoziemca wskazana w ww. oświadczeniu nie może być niższa niż wysokość wynagrodzenia pracowników wykonujących pracę o porównywalnym charakterze (Powiatowy Urząd Pracy podczas rejestracji oświadczenia będzie sprawdzał czy została wskazana właściwa stawka dla cudzoziemca).
  3. Maksymalny okres ważności wizy krajowej wydanej w celu pracy na podstawie oświadczenia zostanie wydłużony na okres 1 roku. Przy czym oświadczenia zarejestrowane przed wejściem w życie zmiany ustawy mogą być wykorzystane dla uzyskania wizy krajowej na nowych zasadach (czyli na dłuższy okres), jeżeli pracodawca złoży pisemne oświadczenie o wydłużeniu okresu powierzenia wykonywania pracy.

Aktualnie projekt Ustawy został uchwalony przez Sejm i przekazany Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

***

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących planowanych zmian przepisów dotyczących legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców – jesteśmy do Państwa dyspozycji. Doświadczeni specjaliści naszej Kancelarii Adwokackiej wyjaśnią wszystkie wątpliwości, które mogą się pojawić u pracodawcy lub cudzoziemca. 

Przygotowali:

Liudmyla Bartkiv
doradca ds. migracji

Piotr Sawicki
adwokat

***

Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca

Przedsiębiorca, który decyduje się na zatrudnianie obcokrajowców, musi dopilnować, aby odbyło się to zgodnie z przepisami prawa.

W przypadku pracowników pochodzących z krajów należących do Unii Europejskiej lub mających z nią odpowiednie umowy, proces ten jest regulowany unijnymi przepisami, co zdecydowanie przyspiesza procedurę zatrudnienia.

Jeżeli powierzenie pracy dotyczy pracowników z takich państw, jak Ukraina, Białoruś, Armenia, Gruzja, Mołdawia i innych, uzyskanie dokumentów uprawniających  do wykonywania pracy jest bardziej skomplikowane… [Czytaj dalej…]

Jeżeli szukasz pomocy prawnej, serdecznie zapraszamy Cię do kontaktu.

tel. +48 22 400 33 44e-mail: kancelaria@sawickiwspolnicy.pl

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ola 11 stycznia, 2022 o 21:00

Mam kartę pobytu rezydenta długoterminowego UE, pracuję na pół etatu. Czy nowelizacja ustawy oznacza, że pracodawca będzię musiał płacić mi nie mniej niż 3010 brutto bez wzgłędu na wymiar czasu pracy?

Odpowiedz

Sawicki i Wspólnicy Kancelaria Adwokacka 18 stycznia, 2022 o 12:02

Szanowna Pani,

warunek posiadania miesięcznego wynagrodzenia w wysokości nie niższej niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę niezależnie od wymiaru czasu pracy i rodzaju stosunku prawnego dotyczy cudzoziemców, którzy będą ubiegać się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę po wejściu nowych przepisów w życie. Na wynagrodzenie Pani, jako posiadaczki zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE i tym samym osoby zwolnionej z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę w Polsce, zmiany przepisów nie mają wpływu.

Odpowiedz

Monika Ostachowska-Galewska 1 lutego, 2022 o 19:15

Czy ustawa, o której idzie mowa w artykule, już obowiązuje? Od kiedy weszła lub wejdzie w życie?

Odpowiedz

Sawicki i Wspólnicy Kancelaria Adwokacka 3 lutego, 2022 o 12:16

Dzień dobry,

tak, powyższa Ustawa zaczęła obowiązywać od 29 stycznia 2022 r. Z jej pełna treścią można zapoznać się na stronie urzędowej: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220000091.

Odpowiedz

Włodek 7 lutego, 2022 o 10:17

Dziękuję za artykuł, wyjaśnia dużo szczegółów

Odpowiedz

Sawicki i Wspólnicy Kancelaria Adwokacka 14 lutego, 2022 o 11:01

Dziękujemy za komentarz, zapraszamy do zapoznania się również z naszymi nowymi artykułami.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Sawicki i Wspólnicy Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Sawicki i Wspólnicy Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@sawickiwspolnicy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: